Zpět na výpis článků

Zatoč s bolestmi předloktí a zápěstí

Publikováno 23.09.2018  |  Matka v běhuBolest zápěstí neboli “nemoc maminek” vychází ze stereotypu nošení miminka a mohou vygradovat až v zánět šlach. Tyto bolesti jsou jedny z nejčastějších obtíží právě maminek novorozenců. Zápěstí ale může pořádně potrápit i lidi např. v kancelářích pracujících s myší u PC, ty kteří vykonávají stále stejnou práci a namáhají tak své ruce stále stejně dokola. Jednou z “největší“ rad je snad předcházet těmto bolestem, ale dokud to nezačne zlobit, nikdo to obvykle nedělá.

Existují, ale i prevence, jako je například cvičení a protahování viz. video níže. Druhou možností jak předcházet těmto problémům je nenosit plnou váhu miminka přímo na zápěstí, ale rozložit jeho váhu na předloktí.

 

Já osobně mám občas problém v noci. Když se v noci zvedám z postele a opřu se plnou vahou o dlaň ruky a právě v tu chvíli cítím ostrou bolest v zápěstí. Vychytala jsem to ale! Místo o dlaň se vždy opírám o pěst a bolest je zažehnána.

 

Když už se to ale rozjede, je největším pomocníkem proti bolesti stažení/zavázání nebo tejpování a hlavně klid. Ale jen těžko tomu malému prťavcovi vysvětlíte, že ho teď aspoň týden nosit nebudete, aby se ruce daly do pořádku. Jako masti lze použít různé hřejivky v podobě koňské masti nebo octanové mast, alpa masti aj. Jen pozor, kojící maminky budou mastičkama hodně omezené, protože hodně jich obsahuje látky, které jsou pro miminko zakázané.

Ve videu je malá ukázka pár cviků, jako prevence. Jedná se o banální cviky, které lze zapojit do protažení např. společně i se zády a zabere jen chvilku. Osobně se snažím najít si právě cca 10 minut, kdy protáhnu celé tělo a udělám si takovou mini rozcvičku, kde nezapomínám právě ani na zápěstí a hlavně záda, která jsou namáhána celý den. Stačí krátké vydrže a cca 5 opakování na každou ruku. Mnoho lidí zjistí, jak moc jsou právě v této partii zkrácení, ale nebojte, ono se to časem všechno poddá.