Zpět na výpis článků

Výživa kojenců a dětí do 1 roku

Publikováno 17.01.2019  |  Matka v běhuVýživa dětí je poměrně ožehavé téma, o kterém se toho všude dočtete mnoho, ale ne vždy je právě mnoho informací výhra. Často pak slýchám maminky, jak bědují a neví si rady s tím, co doma připravit do mističky nebo na talíř, eventuelně jakou skleničku s příkrmem v případě nouze koupit a na co si dát pozor. Proto tu pro vás mám ve spolupráci s Luckou Paulusovou pár článků o výživě dětí. A začneme pěkně od začátku, od nejmenších.

Lucie s podnikáním začala před 2 lety, kdy se přes výrobu vlastních raw tyčinek a práci ve fitness pro ženy dostala až ke vzniku vlastní značky “S láskou dělané”, vytváření jídelníčku na míru, poradenství a přednášek v oblasti výživy a zdraví. Jako absolventka zdravotnické školy v oboru nutriční terapeut může rovněž pracovat s nemocnými lidmi, a tak se ve své poradně každý den setkává se spoustou zajímavých příběhů. S každým člověkem pracuje individuálně, dle jeho cílů, přání, chuťových preferencí a zdravotního stavu. Věří, že pokud člověk chce, dokáže vše a sází na intenzivní spolupráci. Vždy chtěla pomáhat a být užitečná, plnit si své sny a stát si za svým. Čož je ve stravě to nejdůležitější.

“Každý z nás je unikátní bytost - pracujme na sobě, následujme své sny a přání a nenechme se nikým ani ničím zastrašit. Investice do sebe je tou nejlepší investicí v našem životě. Nebojme se změny a nových začátků.www.slaskoudelane.cz

 

Výživa kojenců a dětí do 1 roku?

Výživa malých dětí je velmi časté téma, které se svými klientky – maminkami řeším. V první řadě by se maminky měly zamyslet nad tím, jak se stravují ony a zda jdou svým dětem příkladem ☺ Výživu je totiž nutno řešit mnohem dříve, dokonce už před plánovaním dítěte. To, jak se stravuje matka před otěhotněním, v těhotenství i po něm, velmi ovlivňuje růst a vývoj dítěte a jeho zdravotní predispozice.

První 2 roky jsou nejdůležitější pro vývoj mozku a všech orgánů. Hlavními nutrienty by tak ve výživě měly být tuky, železo, jód, zinek a selen. Proto i mateřské mléko obsahuje více než 50% tuků včetně cholesterolu, který je pro naše tělo esenciální živinou. Dále obsahuje sacharidy - laktózu, galaktózu a olichosacharidy, které jsou potřebné pro správný vývoj střevního systému. Bílkoviny tvoří důležitou složku imunity dítěte. To, co může matka předat dítěti v mateřském mléce, nenahradí žádná umělá výživa.

Pokud z jistých důvodů kojit nelze, je potřeba to vzít do svých rukou a začít po správné výživě pátrat. Běžně nabízené produkty totiž nebývají vhodnou výživou pro děti (ani pro dospělé!).

 

Čemu se vyhýbat u příkrmů?

Na příkrmy by měly děti přejít zcela nenásilně, přirozeně, ideálně nejdříve po 6. měsíce věku (po plném kojení, nejlépe s kojením nadále pokračovat). Je naprosto zásadní řídit se potřebami dítěte a vlastní intuicí, než se nechat strhnout marketingovým průmyslem. Nejlepší je počkat na moment, kdy si dítě samo řekne.

Je nutné si uvědomit, že strava dítěte by měla být pestrá,  jednoduchá, kvalitní a sestavena ze skutečných potravin. Příkrmy tipu „banán ve skleničce“ nejsou vhodnou výživou. Myslete na to, jak velký byznys jsou právě příkrmy, pokračovací mléka a další „dobroty“, které mohou paradoxně představovat až zdravotní riziko pro vaše nejmenší.

U příkrmů je nejdůležitější dbát na složení výrobku a kvalitu. Rozhodně do zdravého jídelníčku jak dítěte, tak rodiče nepatří rafinované rostlinné oleje, škroby, cukr a jeho skryté názvy jako např. maltodextrin, glukóza či glukózo-fruktózový sirup, odtučněné suroviny, sušené mléko a další. Bohužel většinu těchto surovin obsahují nejen „první mléčné kaše“, ale i běžně doporučované příkrmy – masové a zeleninové skleničky, ovocné kapsičky. Proto, než se trápit se čtením etiket, doporučuji si příkrmy připravovat doma. Nač kupovat drahé produkty, když si za stejnou dobu mohu připravit doma kvalitnější, chutnější a výrazně levnější pokrm?

 

Jak se vyznat v kaších pro děti?

Spíš než mléčné kaše, kupte vždy základní surovinu, ze které se kaše připravuje – tzn. jáhly, ovesné vločky, pohankové vločky, rýži. Vločky zalijte vodou a lehce povařte na sporáku. Kaše se dají dosladit kvalitním medem (až v pozdějším věku dítěte, jelikož je to alergen), nastrouhaným jablkem nebo rozmačkaným banánem. Myslete na to, že děti mají pořád ještě „nezkaženou“ chuť průmyslově zpracovanými výrobky, tedy pokud je jim nezačnete hned podávat. Proto je pro děti přirozená chuť potravin naprosto normální a nepotřebují doslazovat jako spousta z nás, dospělých.

 

Recept na zdravý brumík:

- 40g ghí nebo máslo

- 80g namletých pekanových ořechů

- 50g namletých slunečnicových semínek

- 30ml kokosového mléka (z plechovky)

- 1 vejce

- trošku prášku do pečiva (bez fosfátů)

- sladidlo dle potřeby – med, datlový sirup

 

Náplň:

- vysokoprocentní čokoláda nebo domácí marmeláda

 

Postup:

Formu vymažeme ghí nebo kokosovým olejem. Všechny ingredience smícháme do hladkého těsta. Lžičku těsta vložíme do formy, na to dáme půl kostičky hořké čokolády a na to druhou část těsta. Pečeme na 180°C cca 20 minut.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586783/

https://www.margit.cz/doporuceni-deti/

https://www.margit.cz/jake-prikrmy-kojence/