Zpět na výpis článků

Vývoj miminek a bič dnešních maminek

Publikováno 05.03.2019  |  Matka v běhuV poslední době vidím čím dál víc maminek kolem sebe, jak jsou nešťastné z toho, že Anička už se otáčí, ale jejich Eliška ještě ne. Davídek dokonce už leze, a to jsou od sebe jen 3 týdny! Co je tedy správně? Jak je to s tabulkami?!

 

Když se nám narodila Emča, každý čekal malou tryskomyšku, která snad vyskočí z břicha a první věta bude: Mami, dej si deset kliků! . Ale ona se nám narodila klidná holčička, která má na všechno svůj čas. Díky těžšímu startu jsem se naučila jedno, a podle mě jedno z nejdůležitějších, - neporovnávat ji s okolím. Ráda se optám maminek na cvičení, co které dítko už zvládá, kam už se dostaly s příkrmy, apod.,

Na internetu se dočtete mnoho věcí. Jaké dovednosti které dítě v určitém měsíci má mít apod. Ale co když se v 6. měsíci ještě nepřetáčí ze zad na bříško a obráceně? Myslím, že pokud je absolutně zdravé a nemá jakoukoliv diagnozu, tak třeba občas potřebuje jen čas a nebo “potřebu - motivaci” překulit se na bříško. Mnohdy je to jen o pár dnech, kdy si ještě potřebují “naposilovat” třeba jen centimetr svalu, aby doslova mohli válet sudy. Pomozte jim na začátku ne s cíleným cvičením, ale zkuste najít třeba místo, kde je čímkoliv zaujmout. U nás jasně vedl přebalovací pult s ubrousky. A tak když se přetáčela na jednu stranu jako drak, dávala jsem automaticky ubrousky na druhou, aby mi je po pokojíčku neházela zadarmo. Netrvalo dlouho a doslova padal ubrouskový sníh na obě strany. Dětem stačí mnohdy jen lehce napomoct a uvidíte, že na to brzy přijdou samy.

 

Často mi přijde, že samy mámy se na sebe šijou bič. Je až smutné, jak mnohdy řeší, ostatní mámy a jejich přístup ve výchově dětí a co které dítě už zvládá. Bez toho, aniž by to mnohdy nekomentovaly a nechaly plynout. Vždyť každá maminka se svým dítětem nejlépe ví, co navzájem potřebují a co vytváří jejich harmonii. Tady by všem nejvíce pomohl respekt. Věřte, že až si nebudou vědět rady, rády přijdou pro radu třeba právě k vám.

 

Cvičení pro děti

S cvičením pro děti se roztrhl pytel. I když si mnoho maminek myslí, že pro svého drobečka dělá to nejlepší, když chodí na pravidelné cvičení, opak je někdy pravdou. Až rehabilitace, které jsme navštěvovali a diskuse s odborníky mi otevřely oči.

Proto mám jedno doporučení, pokud na cvičení opravdu chcete chodit, bedlivě vybírejte lektora, který v ideálním případě neprošel jen víkendovým kurzem o cvičení dětí. Dětem se věnuje a v ideálním případě i děti má.

Malým dětem (miminkům) opravdu stačí jen podněty, ale nenuťte je ještě do vývojových pozic, které jsou jim cizí, jen proto, že maminka s dítětem vedle už to zvládá a vaše dítko je stejně staré, tak by to asi taky mělo dělat. Berte cvičení spíš jako společenskou událost a místo, kde získáte motivaci třeba na říkanky a blbinky na doma.

I když to často nevypadá a pro nás mohou být dny s malým dítětem doma fádní nebo jako přes kopírák, věřte, že děti jsou jako houby. A v bytě, kde nám je vše známé a automatické je denně mnoho nových nepoznaných podnětů. Ono stůl v poloze vleže vypadá jinak z náruče maminky nebo při pasení koníků.

 

Váháš kam v Chrudimi jít?

Já osobně mohu jen doporučit v Chrudimi Nikolu Haufovou v Mama klubu.

 

Na závěr snad jediné. Někde jsem četla, že sběr informací a pokroků u miminka do prvního roku života je v poměru: 1 den miminka jako 7 našich dní. Umíte si představit, že byste měli pojmout tak moc informací, vzruchů a všeho?