Zpět na výpis článků

Věděli jste, že... vol. 2 Spánek

Publikováno 05.05.2014  |  Nikola radí/zkoušíKvalitní spánek je základní předpoklad a vstupní brána ke zdraví a hraje důležitou roli při hubnutí a psychické pohodě. Studie ukázaly, že nedostatek spánku podporuje bezduchou konzumaci jídla po celý den. Člověk je více nervózní a má problémy se soustředěním, což negativně ovlivňuje cvičení. Odjet trénink naplno bude při nedostatku spánku dvakrát tak obtížné a efekt bude poloviční!
 
Při samotném spánku se v těle odehrávají významné procesy, bez kterých nejsme schopni fungovat. Tělo začíná regenerovat, odpočívat, mozek vstřebává získané zkušenosti a celkově odpočívá. Spánek není jednolitý proces, je tvořen několika fázemi, přičemž mezi hlavní patří tzv REM fáze (rapid eye movement), při které dochází k duševní relaxaci a NREM (non-rapid eye movement), která slouží hlavně k svalové relaxaci.
Tyto fáze se opakují v cyklech dlouhých zhruba 90-110 minut. U každého je délka cyklu individuální a za noc se stihneme 4-6 těchto cyklů. Všichni asi známe pocit, kdy ač jsme měli dostatek spánku z pohledu hodin, tak se po probuzení vůbec necítíme odpočatí. To je zapříčiněno probuzením uprostřed spánkového cyklu, kdy tělo na probuzení není připraveno a tudíž mu start trvá déle.
Každý by si měl zkusit zjistit délku svého cyklu a podle něj plánovat svůj spánek. Platí, že dokončený cyklus je lepší než delší spánek, ale probuzení uprostřed cyklu.
 
Z pohledu zdravého životního stylu by doba spánku neměla klesnout pod 6 hodin denně a neměla by přesahovatvće než 10 hodin. Jak se říká všeho moc škodí a to platí i o spánku.
Při cvičení nepodceňujte odpočinek a regeneraci a věnujte mu stejnou důležitost jako samotnému cvičení a uvidíte, že výsledky se dostaví mnohem rychleji.