Zpět na výpis článků

TRIGGERPOINT THERAPY (rollování)

Publikováno 01.05.2014  |  Nikola radí/zkoušítrigerpointVálečky a rollování spolu s míčky dosáhly v poslední době veliké obliby. Víme jak na to a jak je správně použít? K čemu vlastně rollujeme?

Linie, tentokrát ty myofasciální, jsou skupiny svalů anatomicky propojené fasciemi a nebo kostmi. Pomocí pomůcek, jako je pěnový válec či míčky, je můžeme procvičit, zaktivovat, a to vše díky rollování.
Rollování se také jeden čas říkalo „masáž chudých". Proč? Důvod je jednoduchý - masírovaný se masíruje sám pouze s pomocí pěnového válce. Přesné datum vzniku rollování neznáme. S prvními zmíňkama se setkáváme v 90. letech, ale jedno je jasné, největší boom zaznamenává nyní, „válečkáři" jsou prostě všude.

Výhod proč válečkovat je hned několik. Rollování napomáhá ke zlepšení mobility a pružnosti . Bylo dokonce prokázáno, že má vliv i na sportovní výkon – zahání únavu. Také po tréninku nalezne své uplatnění a to v rámci strechingu a uvolnění. Mírní bolestivost svalů.

Otázník visí nad otázkou kdy rollovat – před nebo po tréninku? Měkký nebo tvrdý válec? Každý z nás je jedinečný a každému z nás vyhovuje zcela něco odlišného. Proto doporučím – vyzkoušejte, co vyhovuje právě vám. Jedno je však jasné, rollování by nikdy nemělo být bolestivé, ba naopak, mělo by nám být příjemné. I zde, stejně jako při tréninku, je důležité dbát na dýchání, správné držení těla a vlastní pocit (intenzita napětí – bolesti).