Publikováno 19.06.2014 | Nikola radí/zkouší
Nedaří se Vám dostat k vašemu vysněnému cíli, nikam se neposouváte, i když jídlo a trénink dodržujete na 100%? O Spánku jsme si párřádků napsali minule, ale co stres?
Stres je stav organismu, kdy se tělo vychyluje z normálu a dostává do napětí – nadměrné zátěže. Toto prostředí tělu není vlastní a tak se „brání". Stres bývá u běžné populace ve sportu hodně podceňován, ale právě stres hraje nejenom v hubnutí velikou roli – především zpomaluje metabolismus.
Určitě je důležité zmínit, že existuje několik druhů stresu – pozitivní a negativní, krátkodobý a dlouhodobý. Při jediném pozitivním stresu dochází ke zvýšení výkonnosti, kdy se „tělo těší" na výsledek, změnu, ví, že přijde něco příjemného. Bohužel mnohdy bývá proměněn za negativní stres. Nejhorší je dlouhodobý stres, kdy dohází k vyplavování hormonu – kortizol, který má za následek proces, kdy se přijímaná energie ukládá do tukových zásob (obvykle oblast břicha), což je pro většinu z nás nežádoucí. Také ovlivňuje pocit hladu a chuti, proto ta chuť na sladké a slané zároveň. Vzpomeňte si na důležité životní zkoušky. Málokdo si doma připravoval salát. Lepší varianta, pocit blaha a bezpečí zaručila čokoláda, tatranka, brambůrky a jiné neřesti.
Určitě jste pochopili, že stres sabotuje vaše úsilí. Zkuste třeba občas vypnout, zameditovat, skočit někam na jógu, udělat si odpoledne na lehátku s krásnou knihou a prostě a jednoduše vypnout (klidně i TV).