Publikováno 15.08.2018 | Matka v běhu
Kojení a strava na první pohled vypadají jako jeden velký oříšek a někdy to opravdu může zamávat s tím, co si můžete a nemůžete dát. Budu vycházet z předpokladů. že dítě nemá žádnou intoleranci na potraviny a tak vše do jídelníčku přikládáme postupně. Pozor si budeme dávat jen na prdíky :)
Kvalitní strava napomáhá ke kvalitnímu mléku, ale rovněž udržuje maminky v kondici. První dny bývají jako jedna velká šílená jízda na horské dráze, ale vyhladovělá maminka určitě podlehne všem hormonům a výkyvům snáze než ta, která bude mít alespoň z části zajištěnou stravu z kvalitních potravin. Nikdy jsem při tvorbě jídelníčku neměla pochopení pro maminky, které se ládují sladkostmi, ale realita je někdy asi opravdu jinde než všechny tabulky. Pár bezesných nocí po sobě a jeden velký týdenní prdíkový mejdan dožene k čokoládě asi každého.
Ale nezapomeňte, že díky stravě dochází i k lepší regeneraci po porodu a stejně tak jako jsme stravou ovlivňovali plod v břiše, nyní si z mléka bere živiny.
Proto se snažte o:
- dostatek pitného režimu - voda bez bublin, roibos čaje, ovocné čaje, čaje pro kojící ženy, kontryhel. aj.
- vyhýbat se nadýmavým věcem (bílé pečivo, luštěniny, cibule, květák, brokolice, kapusta aj.) Tyto potraviny je vhodné na první 3 týdny vyhodit uplně, ale pak začít testovat postupně
- ideálně nakoupit si nebo připravit různé rychlé svačiny např. ve formě tyček apod.
- navařit si do zásoby. Nejlepším a nejvýživnější pro maminku a miminko je vždy VÝVAR!!! Působí jako všelék a jeho variant je nespočet.
- pozor na jídla obsahující alergeny - vyhlášené jsou např. jahody a citrusy. Na tyto potraviny se vrhnout postupně.
- alkohol do jídelníčku kojící maminky rozhodně nepatří, i když je to někdy opravdu na flašku.
- nespavost dítěte může způsobovat kofein, zelený čaj a nebo i kvalitní hořká čokoláda, proto je lepší sáhnout raději po CARO.
- káva a kojení? Že to nejde dohromady?Je to o tom vyzkoušet, některé děti vám pak probdí snad týden, jiné ani nezaznamenají, že tam jeden kofeinový šotek proběhl. Náhradou může být opět čekanka - CARO nebo Horlicks
- nebojte se si občas něco osladit, ale lepší jak cukr jsou vždy varianty jako např. daltový sirup, javorový aj. S medem opatrně, bývá to jeden z velkých alergenů.
- hned v šestinedělí se tělo adaptuje na nové podmínky, proto je zcela nevhodné nasazovat jakékoliv diety s cílem zbavit se těhotenských kilogramů. Všechno má svůj čas.
Vzorový jídelníček
Snídaně:
slaná: žitný chléb s máslem, šunka, sýr a CARO/čaj
sladká: jáhlová kaše, ořechy/semínka, javorový sirup, zkusit třeba kousek ovoce (jablko, hruška nebo trošku banánu)
Svačina:
jogurt nebo tyčinka např. TATO
Oběd:
Vývar a rizoto NEBO Pho BO polévka, která postaví všechny na nohy
Batáty a maso
Rizoto
Svačina:
Žitný chléb s vajíčkem nebo kefír
Večeře:
Ideálně vývar a část z obědu
I když obvykle nebude největším nepřítelem právě fantazie, co si dát k jídlu, ale čas, zkuste se vrhnout klidně na cestu vývarů. Kvalitní vývar plný masa, zeleniny a těstovin působí jako všelék a dá se jíst kdykoliv během dne. Sladkosti, rychlé cukry nikoho na dlouho nezachrání, i když chuť na ně může být obrovská. Co víc! Vše ještě víc rozdráždí a je to jako zaručená jízdenka na horské dráze, ze které se jen těžko vystupuje.
Otázka mnohdy leží i nad cvičením a tak věděli jste, že kojící maminka jen těžko nabere na svalovině?