Zpět na výpis článků

Strava dětí cca od 4 let a sport

Publikováno 11.02.2019  |  Matka v běhuLucku už znáte, měla jsem tu možnost vyzpovídat ji ohledně těch nejmenších dětí a stravy (ZDE), ale jak je to s většími dětmi od 4 let a výše, jaké jsou vhodné svačiny a jak kombinovat stravu a první sport? Co by v dětské stravě nemělo chybět?! 

Strava dětí a sport

"Strava dětí je velmi rozmanité téma, o kterém koluje spoustu doporučení, rad a tipů a mnohdy je dost složité se v tom všem vyznat! Zvlášť, když chceme pro dítě to nejlepší. Základem je určitě zdravé stravování celé rodiny, předávání správných návyků a vzorců chování (nejen k jídlu)."

 

Dnešním článkem bychom se rády zaměřily na stravu u sportujících dětí.

 

Co by měla obsahovat, aby byla dostatečně výživná pro děti, kteří sportují?

Obecně strava dětí by měla obsahovat všechny makroživiny - bílkoviny, tuky a sacharidy. Základem jídelníčku dětí by měla být zelenina a ovoce, maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny a zdravé tuky. Dětem by se měla připravovat strava pestrá, chutná, výživná a hlavně z kvalitních surovin. Zdůraznit bych chtěla především to, že kvalitní domácí stravu žádný pytlík bonbonů, sušenka v obale nebo jiný polotovar a průmyslově zpracovaný produkt NENAHRADÍ.

 

Raději než dát dítěti na svačinu Delisu, Tatranku nebo Snickersku, připravte domácí banánovou bábovku z ovesných vloček, slazenou pouze banány nebo chutný dezert ze smetany a hořké čokolády. Nebo tip od Lucky: Nepečený tříbarevný cheesecake či cheececake s banány a ořechy.

Zapojte dítě do přípravy svačinky a uvidíte, jak si takové svačiny bude více vážit! Na internetu je spoustu návodů, jak připravit dítěti “veselou svačinu”. Zkuste z papriky vykrojit srdíčka či hvězdičky nebo ze šunky, sýru a kuliček hroznového vína vytvořte smajlíka na plátek žitného chleba. Děti taková svačina bude bavit!

 

Další tipy na svačinu do školy:

- domácí termix - tučný tvaroh vyšlehat s tvarohem, banánem a kakaem

- žitný chléb s máslem, šunkou a goudou, cherry rajčátka

- plněné papriky pomazánkou (vajíčková, tvarohová, hummus apod.)

- smetanové palačinky - naplnit lze nasladko i naslano (2 lžíce smetany 33% a 2 vejce -> rozkvedlat vidličkou a na pánvi vytvořit 2 palačinky, smažíme na ghí nebo kokosovém oleji, naplnit lze zakysanou smetanou, tvarohem a ovocem nebo Lučinou, šunkou a sýrem. Výborné jsou i studené!)

- mistička ovoce + kešu/mandle/vlašské ořechy

- bílý jogurt s mixem semínek, jahodami, banánem a kokosem

- banánové lívance se skořicí

- obložená krabička - šunka, vejce natvrdo, sýry (hermelín, plátkový, jakýkoliv dle chuti), zelenina

- zdravé muffinky (z ovesných vloček, špaldové mouky, nebo z řepy či mrkve)


Je tuk pro dítě důležitý?

Nezapomínejte, že pro zdravý vývoj mozku, růst nervové soustavy a duševní vývoj dětí je důležitý ve stravě tuk. Základním stavebním prvkem mozku a nervových buněk je nenasycená mastná kyselina DHA. Spolu s ní působí další nenasycená mastná kyselina - α-linolenová (ALA). Jejich dostatek v těle zajišťuje, že jsou jednotlivé nervové spoje pružnější a informace se tak může šířit velmi rychle. Přispívají také k lepší paměti a k lepšímu učení novým dovednostem. Mají příznivý vliv na hyperaktivní děti či stavy deprese.

 

Kyselinu ALA najdeme hlavně v rostlinných olejích lisovaných ze semínek a ořechů - např. lněný olej a olej z vlašských ořechů. Vlašské i burské ořechy jsou jejím dalším zdrojem. Kyselina DHA se vyskytuje v rybím tuku. Tučné ryby by měly být v dětském jídelníčku alespoň 2x týdně.

 

VÍCE O LUCCE

Lucie s podnikáním začala před 2 lety, kdy se přes výrobu vlastních raw tyčinek a práci ve fitness pro ženy dostala až ke vzniku vlastní značky “S láskou dělané”. Více se o ni dočtete ZDE .