Zpět na výpis článků

Sportování s melounkem

Publikováno 29.05.2018  |  Matka v běhuO běhu v těhotenství už jsem pár řádků napsala (ZDE), ale jak je to s tím zbytkem?

Sportování s bříškem je podle mě hodně individuální, ale proč se bránit pohybu, když tělo si ho samo žádá! Cvičení v těhotenství se mnoho žen bojí, ať už jsou to obavy, aby neublížili miminku, nepotratili aj., ale pokud je někdo zvyklý?!

 

Určitě bych nezačínala s novými, náročnými a neznámými typy tréninků, ale šla bych do toho s rozumem.

Na internetu se toho dočtete mnoho. Mnoho doporučení, co nedělat a já měla spíš pocit, že nejlepší by bylo sedět doma a střídat to s ležením s nohama nahoře. Ještě v 7. měsíci jsem si zaběhla 7 km, ale nebudu lhát, už to pro mě byla fuška.

Sportuji pořád a naučilo mě to jedno, pořádně vnímat své tělo. Od začátku se vyhýbám poskokům, takže švihadlo, jumping jacky apod. jsem z tréninků vyhodila, ale…

Obecně můžu říct, že s rostoucím bříškem je to nápor i na záda a tak vidím jen jako příznivé zaměřit se a naposilovat právě zádové svaly - mezilopatkové,  zadní delty, paže a předejit tak tzv. hornímu zkříženému syndromu, který o to víc kolem nás chodí. Nebudeme si nic nalhávat, ale v důsledku náporu na záda, ale i zvětšení prsou asi žádná nebudu v prvních dnech chodit hezky narovnaná a dodržovat správný postoj a držení těla.  Cvičením tak můžeme nepříznivé důsledky jen zmírnit.

I když mnoho lidí řekne, že jsem vystřelená a neposeda, oblibu jsem si našla i v józe. A po celou dobu mi dělá dobře se jednou týdně pořádně protáhnout a domů jdu jak znovuzrozená.


8. měsíc už přichází s daní

Když se v kalendáři překulil 8. měsíc, kromě radování se, že už se to blíží přišlo i tvrdnutí břicha. Do dnes mám ještě tréninky s klienty, ale stačí mi ukázat pár dřepů, kliků, cviků a mám záruku, že půjdu domů s pořádným tvrďákem. Jinak tomu není ani při procházkách, které všude tak doporučují. Jeden kopec a nesu si kámen.

I když podle mnohých těhotná na kolo nepatří, ještě teď si každou jízdu užívám a je to jeden z mála pohybů, kde se raduji, že mi ještě něco zbylo a na ťukání na čelo reaguji jen máváním.


Břicho a posilování

Na pekáči buchet toho moc nevymyslíme, na ten už mám kvalitně zaděláno, ale svaly pánevního dna nám jednou poděkují, že jsme je někdy vůbec zaktivovali. Ne nadarmo se i doporučuje zaktivova občas i šikmé svaly. Návratu se nebojím, svalová pamět je mocná čarodějka.

 

Rozhodně bych každé těhotné nějakou aktivitu doporučila. Nemusí to být přímo mordování se někde pod mým vedením, ale sama jsem ještě během trénování v Praze okusila těhotenské cvičení u Katky Balekové a myslím, že zdravé pohupování a protažení musí prospět všem. Minimálně nám to navodí super psychickou pohodu.