Zpět na výpis článků

Sport a kojeni

Publikováno 22.11.2018  |  Matka v běhuNež jsem se poprvé rozběhla, slyšela jsem z různých stran mnoho názorů a negativních zkušeností okolo kojení a sportu. Jak je to tedy s kojením a se sportem? Jde to skloubit dohromady?!

 

Zbylé řádky jsou opřeny o moje zkušenosti a sesbírané zkušenosti od mých klientek či moje zodpovězené dotazy od laktačních poradkyň.

Pro maminky sportovkyně nemusí být kojené miminko rozhodně překážkou. Pojďme se na to mrknout bod po bodu!

 

Ztráta mléka

Jak už jsem ale v jednom článku psala, obvykle se mamky ke sportu vrací kolem 3. měsíce, kdy je u dětí často tzv. růstový spurt. Často tak přikládájí nespokojenost u miminka spojenou s kojením právě tréninkům. Sport nemá za následek ztrátu mléka, ani neovlivňuje jeho kvalitu, pokud sportující maminka dodržuje základní rovnici příjem a výdej. Ba naopak, trénink mnohdy i způsobí větší tvorbu mléka!

Do tréninku bychom se ale neměly nutit, pokud cítíte únavu nebo vyčerpání. Je to určitý signál těla a větší zátěž by mohla vyvolat sníženou tvorbu mléka nebo i jeho ztrátu.

 

Mléko je nakyslé, kvůli laktátu

Pokud maminka nejede absolutně brutální trénink, který ji srazí na kolena, je šance, že by se laktát dostal až do mléka téměř nulová. Tato informace se opírá o celosvětový výzkum vedené na vrcholových sportovkyních, kde řada z nich kojila své ratolesti až do 2 let

 

Zánět prsou

Nejideálnější verze, kdy jít trénovat, je hned po kojení. Už jen proto, že prsa jsou “prázdnější” a tolik to při různých pohybech nebolí a nepřekáží. Setkala jsem se i s názorem, kdy maminka chodila běhat, když se jí chtělo bez ohledu na to kdy kojila a uhnala si tak zánět. Kde je pravda? :)

Hlava

Hlava je kámen úrazu. A já osobně zastávám názor, že u dětí obzvlášť platí, že spokojená maminka = spokojené miminko. Pokud doma už mamce běhaj samy kecky a vše je v 6tinedělí v pořádku, proč nevyrazit?

 

Cílem cvičení hned po 6ti nedělí by nemělo být radikálně zhubnout, ale zpevnit tělo a naučit ho opět pracovat tak, jako to umělo před otěhotněním. Nehonit se za super progresem, ale za dobrým pocitem.

 

Nikdy mi nechutná tak moc melta s mlékem a medem, jako právě po parádním výběhu nebo tréninku.