Zpět na výpis článků

Saunovánív těhotenství a po porodu

Publikováno 29.11.2018  |  Matka v běhuVenku přituhlu a mráz se nám umí šeredně dostat pod kůži. A mně se pořád honí myšlenka, jestli jako kojící mohu do sauny. Proto jsem se obrátila na expertku přes saunování Danielu Horákovou, se kterou jsem se seznámila na jedné z autogramiád.

 

Jako těhotná jsem saunu navštěvovala. Saunuji se pravidelně snad od 15 let a popravdě jsem chodila i v létě. Bála jsem se, že těhotenství mě zastaví, ale opak je pravdou. Je ale důležité dbát na určité specifikace.

Saunování není vhodné v prvním trimestru těhotenství, kde hrozí riziko poškození vývoje plodu v horším případě i potrat. Od druhého trimestru není sauna pro maminku ani miminko rozhodně zakázána. Ba naopak, těhotným ženám se může velmi ulevit od bolestí zad otoků na dolních končetin aj..  Důležité ale v každém případě je, aby saunu v těhotenství ženy, které se už před těhotenstvím saunovali a není to pro ně žádná novinka. Ženy, které znají stavy v sauně, své potřeby, vědí jak na teplo reagují apod. Podle Daniely, začínat se saunováním během těhotenství nepovažuji za rozumné.

A pozor! Sauna může mít někdy za následek předčasný porod – neměli by ji navštěvovat ženy, které mají z nějakého důvodu rizikové těhotenství. Ale pokud vše probíhá v naprostém pořádku, není potřeba si saunu odepírat.

 

Daniely jsem se ptala i na sauna versus kojení.

“Sauna by neměla mít negativní účinky v tomhle ohledu. Co se ale může během saunování stát je, že se může mléko z prsu díky teplu samovolně uvolňovat, proto bychom na to měly být v sauně připravené a například si s sebou vzít ručník navíc.  Na kvalitu a četnost mléka by to ale mít vliv opravdu nemělo mít.”

 

Slíbila jsem, že hned jak jako kojící otestuji saunu, podám report. Takže už se těším, jak tam o víkendu zamířím.

 

Kdysi jsme dokonce natáčeli v jedné sauně i reportáž, tak mrkněte, proč je dobré se saunovat v létě.