Publikováno 23.07.2014 | Nikola radí/zkouší
Při nedostatečné regeneraci se můžete svou pílí dopracovat až k přetrénování, což je dlouhodobá nerovnováha mezi tréninkovou zátěží a regenerací. Přetrénování při redukčním programu vede k zastavení snižování hmotnosti v horším případu k nárůstu váhy. U sportovců, kteří se soustředí na výkony, dochází k poklesu výkonnosti. Jako příklad bych uvedla namotivované až přemotivované dívky, s vidinou krásného těla do plavek. Hodně dřou a málo jedí. Jejich vize jsou jasné - postava jak ze žurnálu, ale najednou to nejde a váha narůstá. Začnou cvičit víc a méně jíst, ale jsou jak v začarovaném kruhu. Kde je ta chyba? Zatím co muži se honí za tím, urvat co nejvyšši váhu a "napumpovat bicáky", uběhnout, co nejdelší trať nebo se připravit na závod, tréninku věnují tak moc času, až se na něj přestanou těšit, jsou unaveni, ale mnohdy ani nemohou usnout, někteří bývají i agresivní a podrážděni, protože jejich datum se blíží, ale výkon klesá. I oblíbené jídlo jim přestává chutnat a dokonce začínají cítit, že jsou jak nachlazení, malátní a nemocní. Našli jste se alespoň v některé části charakteristiky? Pak zpozorněte - jde o přetrénování a regenerace je na pravém místě.
Regeneraci by měla být věnovaná stejná pozornost, jako samotnému tréninku. Po tréninku je na místě tělu vrátit, co jste z něj vycucli a odměnit ho. Věnujte se protahování nebo rollování, najezte se a doplňte tekutiny. Udělejte si den jen pro sebe, nechte se namasírovala a nebo prostě jen zalehněte s knihou nebo časopisem a na chvíli vypusťte myšlenky na trénink a stress z výkonů. Nebo si zajděte do sauny, bazénu, na procházku či na jógu. Vypněte a uvolněte se. Vyspěte se a nestresujte se, že jednou jste spali déle jak 6hodin. Tělo si potřebuje odpočinout.
Pro někoho jsou výše uvedené body samozřejmost, ale čím dál víc se setkávám se situacemi, kde po posledním hvizdu klienti balí ručníky, upalují do sprchy a vyráží na pivo. Tím své tělo nezachráníte.