Publikováno 20.05.2014 | Nikola radí/zkouší
Svůj původ má v pohoří And v Bolívii a Inkům se ji podařilo domestikovat již před 5000 lety. Výraz „quinua“ znamená „matka zrno“.
Na první pohled připomíná obilovinu, ale neobsahuje lepek. Je tedy vhodná pro lidi trpící celiakií, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Samotné složení je velice specifické. Přestože se nejedná o maso, obsahuje řadu bílkovin (23%), ale i minerálů, vápník, zinek, hořčík a dokonce i vitamín C.
Při její konzumaci nastává pocit hladu po delší době a to díky nízké hladině glykemického indexu. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi a proto je vhodná i pro diabetiky. Vysoký podíl vlákniny zajišťuje lepší stravitelnost.
Příprava je velice snadná. Quinoa je vhodná do salátů, na pečení sušenek, ale i jako příloha nebo dokonce místo ovesné kaše. Vzhledem je velice podobná kuskusu. Před samotnou přípravou se doporučuje zrníčka propláchnout (někdo nechává lehce odmočit) a následně 15 - 20minut přivést k varu v horké vodě. Po změknutí a zvětšení objemu je možné ihned konzumovat.
O zajímavých vlastnostech Merlíku svědčí i to, že OSN ho klasifikovalo jako jednu z plodin obsahující velmi vysoké procento bílkovin a o jeho využití uvažuje i NASA při dlouhodobých letech vesmírem. Takže pokud jste chtěli být astronautem a úplně to nevyšlo, máte možnost si dát aspoň vesmírnou stravu.