Zpět na výpis článků

Punčochy na děti nepatří

Publikováno 02.10.2019  |  Matka v běhuVenku přituhlo. Dáváte punčocháče? Všechny moje kámosky je natahují dětem pomalu 300dní v roce, aby miláčci nenastydly, nebo jim netáhlo na nožičky. ALE!

 

Studené nohy často neznamenají zimu a chlad. Oblečení může ovlivnit vývoj dítěte. Naše Ema od porodnice nesnášela zavinovačku, chtěla volnost a tak jsem ji mohla maximalně přikrýt, ale mašličky nikdy neuvázat, v tu ránu byla hned s brekem vzhůru. 

 

Oblečení může být často překážka ve vývoji, tak je často lepší volit větší bodýčko než kratší, kde bude dítě jak ve svěrači, nebude se moci ani narovnat a malá velikost ho jen omezí v pohybu a rozletu. U chodících dětí může malé bodýčko stáčet ramena dopředu, to zabrání narovnání, dokonce to může i ovlivňovat postavení pánve a v důsledku toho se pak vytváří špatný došlap.  Stejně to funguje i u punčocháčů, které rotují a stahují pánev, ale i nožičky jinak a pak mohou být krásná X. Kromě toho se u punčocháčů zhoršuje i citlivost, protože vše, kde se končetina dotýká (včetně plosky) je už přes překážku. 

Nejlepší je nechat dítě nahé, což ted v zimě asi jen tak nepůjde, ale dejte náháčovi prostor se aspoň na chvíli po bytě jen tak prolítnout a odpusťte občasnou nehodu. Náhradou mohou být třeba volnější legínky. 

Pozor i na výběr ponožek. Ideální ponožky by měly být lehce volné a v lepším případě o číslo větší. Stejně to platí u dospělích, kde často nosíme svěráku (např. ty sportovni).

 

 

Studené nožičky hned neznamenají prochladnutí nebo začínající nemoc. Je to pouze fakt, že mozek nedostává informace, protože třeba dítko zrovna sedí, o stimulech a tak je neprokrvuje. Nechte je klidně studené a nenazouvejte dětem doma nejrůznější capáčky nebo botičky.