Zpět na výpis článků

Odrážedla level 2.

Publikováno 06.05.2020  |  Matka v běhuMinule jsem se koukali na odrážedla a vozítka pro nejmenší ZDE. Dneska se číhneme po prvních opravdových odrážedlech větších dětí, odrážedlech na 2 kolech.

 

S odrážedlem na dvou kolech ( 1 přední a 1 zadní) se děti učí především rovnováhu. Ze začátku se děti často odráží oběma nohama současně. Pokud tento styl přetrvává, ještě bysme měli počkat dokud nepřejde na odraz střídavého kroku. Je to hlavně kvůli bederní páteři, která je tak přetěžována. Je to opět nové získaná dovednou, se kterou se musí seznámit. Na trhu je celá řada odrážedel, jak vybrat to správné?

 

Odrážedlo by mělo splňovat pár kritérií. Z mé zkušenosti je nejlepší, ať si ho dítě předem vyzkouší, protože každý rám a kolo je nadimenzované trošku jinak. I my už se párkrát spálili, protože je Emička maličká, tak třeba nedosáhne na řidítka apod. 

 

- sedátko odrážedla by mělo mít nastavitelnou výšku. Výška by se průběžně měla kontrolovat. Sedlo by mělo být nastavené tak, aby dítě v pohode dosáhlo celými chodidly na zem a mělo natažené nohy. Až potom se nastavují řidítka - dítě se nemá hrbit.

 

- pneumatiky/nafukovací kola - lepší jízdní vlastnosti a především nedělají hluk jako třeba plastová.

- čím lehčí odrážedlo, tím méně se rodič nadře, když ho nosí. ALE, některé dětí mají radějí těžší odrážedla, kdy hezky cítí, co se s ním při pohybu děje a lépe vše na vnímají. 

Já osobně jsem se zaměřila na 2 tipy odrážedel a to Yedoo a First bike. 

Obě odrážedla jsou relativně totožná. Liší se hlavně: sexy vzhledem u first bike a jeho vyšší cenou. 

U firts bike - sedátko lze nastavovat bez nářadí (což ale pokud se na tom nestřídají děti různých výšek denně neoceníte a neomezí vás jednou za čas u Yedoo použít klíč). Yedoo má i nastavitelná řidítka, to first bike schází.

Yedoo, byla nakonec naše volba, protože Emča je malá a bohužel, i přes adaptér, který navíc sníží výšku sedla o 4 cm na zem ještě dlouho nedosáhne.

Yedoo je vzhledem více podobné normálnímu kolu, zatímco first bike poznáte už na dálku. Přestože Firts bike je z plastu a Yedoo kovového rámu jsou téměř váhově totožné. 

U Yedoo si můžete ještě vybrat řidítka s aretací, kdy jsou schopné se protočit, to first bike nenabízí. Jednou nevýhodou pro First bike může být, že řídítka mají tak omezený ride a tak některé zatáčky děti nemusí tak snadno projet, nebo vůbec projet :)

 

POZOR, AŽ SVÉ DĚTI BUDETE MĚŘIT

Měřit by jste měli nejen jejich výšku, ale i výšku rozkroku. Pokud bude dítě na odrážedle jezdit s plínko, tak zaměřit i s ní. Hlavně měřte obě hodnoty stejně - s botama a nebo oboje bez.