Zpět na výpis článků

Kolik bych měla přibrat během těhotentví

Publikováno 31.07.2018  |  Matka v běhuOd začátku těhotenství se mi honila hlavou otázka kolik asi tak přiberu. Kolik je ta správná míra apod.  Když se kouknu kolem sebe na kamarádky, každá to měla odlišné a všechny mi říkaly, ať se zeptám doma mamky, že to budu mít stejné. Ta mi skoro hrdě sdělila: “Já nabrala 25 kg!” Můj dotaz vystřídalo zděšení.

 

Přibírání na váze během těhotenství je hodně individuální zálěžitost, ale i tak na internernetu naleznete řadu doporučení a tabulek, kde by se která maminka cca měla pohybovat. Obvykle všude najdeme ideálně kolem 10 - 15 kg, minimálně 7 kg. Jenže je každý tabulkový?

Veliký vliv na to má genetika a samozřejmě i kondice. Já bych snad i doplnila aktivitu během těhotenství. Když bych se osobně měla řídit tabulkama, budu (se svými 6 kg nahoře na konci) riziková snad od začátku, ale ptal se někdo na aspekty kolem? Jako další vliv je podle toho co jsem vypozorovala, kolikáté těhotenství to je - jinak člověk přibere s první a jinak s druhým, samozřejmě, že stav může být nezměněn.

 

Asi těžko přibere maminka, které první trimestr prozvracely. Tam se dostáváme většinou i na úbytek. Moc dobře si pamatuji na první 3 měsíce, kdy jsem měla pocit, že se každý den probouzím z jednoho nekonečného mejdanu, který končí šílenou kocovinou. V těhle dnech jsem popravdě ani neměla největší chutě si jít zatrénovat a když tak jsem se hodně nutila, abych přišla na jiné myšlenky než jen na to, zda to mám vůbec šanci přežít, když bych radši objímala mísu než Míšu. Bylo jasné, že dolů půjde i svalovina.

Právě v tomhle “zvracecím” období se hodně maminek bojí, zda tomu svému drobečkovi dopřejí co potřebuje, vždyť první 3 měsíce jsou nejdůležitější, ale…. Tělo je dokonalý organismus a tak si z něj drobek může vzít absolutně vše, co potřebuje.

 

Po tomto období přichází úleva a pro některé může přijít nával, kdy se vrací chutě a maminky se snaží dohnat co na talíři zanedbaly. Jak už jsem psala v článku Jídlo v těhotenství, já k tomu přistoupila tak, že brambůrky nebudou nejlepší volbou, i když chuť na ně byla obrovská, ale snažila jsem se jíst aspoň tak aby to mělo hlavu a patu. Za posledních 9 měsíců jsem toho ale i tak do sebe poslala dost ze seznamu zakázáno. Nuleta byla radost ráno, chipsy parťák na pár večerů a v lepších dnech padl nějaký zákusek z dobrot po obědě. Asi nikdy jsem nebyla tolikrát v pizzerii jako v posledních měsících dohromady. Jediné o co jsem se ale snažila bylo, aby se tyhle moje 3 hříchy nepotkali v 1 den.

 

Setkala jsem se i s názorem tipu: T si těch 9 měsíců užiju, kdy jindy, když ne teď, pak už si to zase nedám… Noooo já na to vždycky koukám tak, jestli se nám pak bude dobře do formy vracet a co všechno ty naše dobrůtky těm prťavcům v bříšku daly. Holky kolem vypráví o zběsilých náletech na ledničku, chutě na svíčkové s 12 apod. Vždycky jsem se bála, že až půjdu jako těhotná do restaurace, budou na mě lidi koukat a hlavou se jim bude honit: “Tak ta si dá, vybagruje celý talíř, protože do toho břicha se vejde a ještě bude mít hlad.”, no on opak je pravdou, naštěstí se tam toho už moc navíc nevejde :)))

Proto zastávám názor: všeho s rozumem a mírou. Na jednu stranu, v těhotenství asi nikdo nehoní závodní formu, tak proč si nedopřát.

 

Je vedro, venku na padnutí a každá druhá otýká, bohužel to je jedna z věcí, kterou nikdo neovlivní, ale ručičkou váhy pohne hodně. Proto bych nevěšela hlavu, on se ten bazén jednou vypustí.

 

A jedna tabulka na závěr, kolik co cca váží:

- plod – 3,5 – 4 kg

- placenta – 750 g

- plodová voda – 1 kg

- děloha – 1 kg

- prsa – 0,5 – 1 kg

- váha krve – 1,5 – 2 kg

- tělní tekutiny – 2 kg

- tukový polštář – 2 – 5,5 kg

 

Jedno pravidlo bude platit 100% nejíst za dva, ale dvakrát zdravěji!