Zpět na výpis článků

Kojení - mýty a fakta

Publikováno 11.09.2019  |  Matka v běhuKolem kojení visí mnoho otazníků a neznámých. Co člověk, to názor. I já se v poslední době s pár otázkami prala a tak jsem šla za těmi povolanějšími a zamířila přímo k laktační poradkyní Hankou Michálkovou.

Proč je kojení takový oříšek?

Maminky jsou v tomto nevinně. Matkám v dnešní společnosti je kladeno strašně moc překážek k tomu, aby bez problému mohly kojit. Co je zásadní, chybí jim vzor kojení z předchozích generací, kdy jejich matky většinou nekojily. Proto u nich kolikrát ani nenacházejí podporu, pomoc ani pochopení. Nejvíc ze všeho však kojení závisí na průběhu porodu. Po normálním porodu bez jakéhokoliv zásahu se kojení jednoduše rozjede samo. Každé miminko je vybaveno mnohými reflexy a chováním s cílem, aby se uskutečnilo kojení. Pro kojení je tedy rozhodující dobrý začátek, který spočívá v dobrém porodu (bez epidurálu, bez nástřihu, bez urychlování porodu….). Kolik maminek má možnost mít takový porod, strávit chvíle po porodu s miminkem v kontaktu kůže na kůži bez toho, aniž by se museli použít různé separační pomůcky jako je např. zavinovačka? Díky dobrému začátku kojení se následně neřeší problémy s kojením – miminko, které dostatečně nepije a nepřibírá, miminko, které se nepřisává a maminka, kterou bolí bradavky. Všechny tyto problémy se dají řešit jinak než kloboučkem, lahví a umělým mlékem, pomoct může laktační poradkyně. Nejdůležitější však je tomuto všemu předcházet. Nelze se jen rozhodnout kojit a myslet si, že když je kojení přirozené, všechno to nějak půjde a když ne, tak přece pomohou sestřičky v porodnici. Maminky potřebují podporu a v případě nějakých překážek kvalifikovanou pomoc, která bude umět matce ukázat, kdy miminko pije mléko a jestli je dost napapané, bude umět pomoct při bolavých bradavkách a nebude jen tvrdit, že si bradavky musejí zvyknout na kojení, bude umět poradit, co udělat, když miminko pláče, jak ho uklidnit, uspat, aby bylo kojení a péče o miminko jednoduchá a dokáže pomoci vykompenzovat překážky, které jinak mohou být pro maminku nepřekonatelné.

Hodně maminek se o kojení, mateřském mléku, svých prsech nebo o svém miminku dozvídají nesprávné informace, které dokáží jejich důvěru v kojení a svojí schopnost jednoduše kojit dítě zkazit. Jsou to poznámky a otázky typu: „S takovými bradavkami nikdy kojit nebudete. To máš asi slabé mlléko, když ti nespí. Nesmíte kojit víc, jak 10 minut z jednoho prsa, rozkouše Vám bradavky. Když mu dáš trochu umělého mléka na večer, to přece z tebe neudělá špatnou matku. Nespí víc jak hodinu? Maš ty vůbec dostatek mléka? Co jsi zase snědla, koukni jak pláče, určitě ho bolí bříško. Nesmíš ho nosit na rukách, rozmazlíš ho a budeš ho muset nosit pořád. A kojíš? Ano? To je super. Až 15x za den? A není to nějak moc? A mnohem a mnohem víc rádoby chytrých a nevyžádaných rad.


Do kdy je dobré kojit?

WHO (světová zdravotnická organizace) doporučuje kojení do dvou let a déle, podle toho jak to matce a dítěti vyhovuje. Kojení totiž není jen pití mateřského mléka. Pro miminko i pro maminku znamená mnohem víc. Primární úlohou kojení je tvorba mozkových spojení. Mateřské mléko je v každém věku dítěte jedinečné a nenahraditelné.  Obsahuje stovky látek, které kravské ani umělé mléko nikdy obsahovat nebude a to i v případě, že dítě je kojené delší dobu, několik let ne měsíců. Netrvá pouze 6 měsíců výlučného kojení. Provází Vás i Vaše miminko dál i prvními příkrmy, růstem zoubků, pomáhá při uspávání a uklidňování miminka, prvními nemocemi, prvními slovíčky, větami, prvními krůčky, obdobím frustrace nebo vzdoru až k úplné samostatnosti. Pomáhá všechno lehčeji zvládat. V podpůrné skupině kojících matek získáte potřebnou podporu vydržet, pokračovat v kojení, popovídat si o stejných problémech, pocitech.


Má význam pro dítě kojit třeba jen do konce šestinedělí?

Určitě, kojení je pro dítě vždy důležité, jen nevidím důvod, proč v něm nepokračovat déle, než jen do konce šestinedělí. Jak jsem již zmínila, kojení není jen o příjmu mateřského mléka, jde o víc. Z vlastní zkušenosti právě kojení dokáže nejvíce zjednodušit péči o miminko. Díky kojení vznikají vztahové vazby mezi matkou a dítětem, což je určující pro to, jak dítě bude v dospělosti vnímat vztahy, zda jim bude důvěřovat a dokáže si je udržet. Potřeby dětí naplňují lidé a ne věci. Proto to děti z dětských domovů mají také tolik těžké. Chybí jim právě ta vztahová vazba, fyzický kontakt s rodiči. Navíc kojení má ochranný charakter a vliv na zdraví nejen miminka, ale i maminky. Především chrání před depresemi, pomáhá k rychlejšímu hubnutí, ovlivňuje zdraví cév a srdce, chrání před rakovinou prsu a vaječníků, před osteoporózou.


Proč je odstavování takový povyk?

Naše společnost bohužel ještě stále nepovažuje za normální stav kojené dítě, ale dítě s dudlíkem a lahví. Dalším problémem naší společnosti je to, že si nechce připustit důležitost kojení i starších dětí (rok nebo dva), protože pokud se mluví o kojení, často je to ve spojitosti jen s miminky. Kojení je pak bráno jako nevhodné, vyčerpávající, nepotřebné či zbytečné. Kojícím maminkám chybí dostatečná podpora od okolí, nebo neví, kde si takovou podporu vyhledat. Pro podporu a otázky, které se týkají kojení je tady laktační poradkyně nebo podpůrné skupinky pro kojící maminky. Díky chybným informacím, které se k maminkám dostávají, se kojící maminky považují za omezované ve společenském životě. Tak to ale vůbec není. I kojící maminka může být stejně aktivní, jako v případě kdy nekojila. Proto některé z nich kojení ukončí dřív, než je nutné. Neuvědomují si, že kojení je stejně důležité z hlediska zdraví jak dítěte, tak i maminky.


Co samoodstav? Někdo se bojí, že bude kojit ještě na základce o přestávkách

Odstavení dítěte nastane samo bez toho, aby k tomu dítě mělo být dotlačené. Každé dítě se odstaví v době, kdy je na to dostatečně připravené, podobně jako začne říkat první slůvka nebo udělá první krůčky. Je to přirozený vývoj dítěte. Mateřské mléko je tekutým zlatem po první i třetím roce života, chrání před infekcemi, dodává kmenové buňky s každým jedním kojeními do samoodstavu. Je dokázané, že kojené děti mají vyšší IQ. Kojení chrání dítě před obezitou, diabetem, astmatem, zánětem středního ucha a dýchacích cest

Je pro dítě po ukončeném roce ještě významné UM?

WHO doporučuje výlučné kojení dětí do ukončeného 6. měsíce. Následně by měly být zavedené příkrmy, pří kterých by kojení mělo pokračovat do dvou let nebo déle. Pokračovací umělá mléka jsou proto zbytečná. Kromě toho nejsou z hlediska jejich složení vhodnou náhradou mateřského mléka. Současné složení pokračovací umělé výživy vede ke zvýšenému příjmu bílkovin a sníženému příjmu esenciálních mastných kyselin, železa, zinku a vitamínu B v porovnání s doporučením WHO pro přiměřený růst a vývoj kojenců a dětí. Díky reklamě a marketingu umělé výživy může způsobit zmatek a může tak mít negativní vliv na kojení.


Existuje slabé mléko?

Nic takového není, stejně jako neexistuje přední a zadní mléko. Mateřské mléko je „šité přímo na míru“ každého miminka a ideálním způsobem plní jeho potřebu živin. Navíc obsahuje desítky nenapodobitelných látek a faktorů, které zvyšují jeho imunitu a plní mnoho jiných důležitých funkcí. 


Alkohol a kojení – je sklenička vína povolena?

Pokud si chcete dát skleničku piva nebo vína, z hlediska kojení a kojeného dítěte není důvod, proč byste si nemohli dát. Je však důležité přistupovat k pití alkoholu zodpovědně, jelikož jako kojící matka musíte být schopná se postarat o své dítě. Do mateřského mléka se alkohol dostává zcela zanedbatelné množství. Proto není potřeba si mléko odsávat a vylévat, nebo místo kojení dávat dítěti umělé mléko, bez ohledu na to, jaké množství alkoholu jste vypila. Často mají maminky pocit, že je kojení omezuje ve společenském životě a tyto nesprávné informace vedou k předčasnému odstavení dítěte.Děkuji za odpovědi Hance.

Nemohla bych ji představit lépe: "O tom, že ráda naslouchám lidem, jsem se přesvědčila už během několika let, kdy jsem pracovala jako zdravotní sestra v intenzivní péči, kde je právě naslouchání a následná pomoc jedním z nejdůležitějších bodů celkové péče o pacienta.

Po narození prvního syna jsem své tempo ztlumila a začala si vybírat, čemu věnuji čas. Chtěla jsem dělat něco, co pomůže konkrétním lidem a to hned nebo v co nejmenším časovém rozmezí. A přesně to pro mě je podpora kojení. Kojení neberu jen jako způsob, jak nakrmit dítě, ale hlavně jako vztah mezi matkou a dítětem.

Sama jsem měla štěstí na obrovskou podporu ohledně kojení od manžela i celého okolí. Proto mám asi potřebu to vše nějak „vrátit“ a pomáhat tak dalším maminkám a dětem."