Zpět na výpis článků

Jídlo v těhotenství není tabu

Publikováno 30.04.2018  |  Matka v běhuStrava ovlivňuje náš život už od prvopočátku a věděli jste, že to jak se maminka stravuje už v těhotenství ovlivňuje chutě miminka až do dospělosti?

Už v bříšku se miminkům vyvíjí chuťové buňky a cca od 20. týdne se to jen a jen stupňuje. Už dávno neplatí, že byste měla jíst za dva, ale spíš dvakrát zdravěji. Jenže, někdy to jde těžko. Třeba první 3. měsíce.

Pamatuji si na svoje první 3 měsíce. Ráno jsem se budila jak po největším životním mejdanu a jediné co jsem byla schopna pozřít byliy BÍLÉ ROHLÍKY. Jo, čteš správně, bílé rohlíky, kterým se už roky vyhýbám obloukem. No a aby to nebylo málo, tak mazat jsem je mohla jen máslem s marmeládou a nebo nutelou. Pak, ale jako když mávneš proutem a nevolnosti byly pryč.

 

Do jídelníčku těhotných nepatří:

plísňové sýry

alkohol

kofein - kolové nápoje a káva

tatarák a syrové maso

sushi

potraviny, kde hrozí salmonela

umělá sladidla

chinin (tonik)

 

Realita je ale nakonec někde trošku jinde. Jedna káva denně nikomu neuškodila, a i když jsem se snažila nepít žádné kafe, (abychom neměli hyperaktivní dítě, jak se všude píše), po čase, když jsem bojovala s nízkým tlakem se stalo každodenním rituálem bez výčitek. Aspoň nikde nelehnu, jako třeba v Pardubicích na nádraží. To si pak toho jednoho šotka kofeinu dopřeje snad každý :)

Kdo by neznal ten pocit, že co je zakázané, nám chutná najednou 100krát víc :) Jsou prostě věci, jako niva, kterou si prostě nedám, v restauraci jedině propečený steak, ale…

 

Brambůrky a chipsy

Obecně jsem sladký typ a čokoláda přede mnou nikdy neutekla. Teď aby se ale bál pytlík brambůrek nebo popcornu. Kolem masny abych chodila obloukem, protože vůně uzeného je pro mě vábnější než Chanel. Vždycky když to ale přijde, říkám si, kolik živin to tomu miminku dá, kromě toho že to jen na chvíli ukonejší moje chuťové buňky. I když jsou občas chutě nespoutané, zavřu skříňku a jdu si radši lehnout. Zatím v 7. měsíce stále vítězí rozum nad touhou.

 

 

Ovoce a zelenina

Salátům se rozhodně nevyhýbám, snažím se i vybírat pestrou zeleninu, aby byla bohatá na hodnoty po všech směrech.

O jahodách se mluví jako o největších alergenech, stejně jako o ořechu. Četla jsem několik studií, že už stravou v těhotenství můžeme ovlivňovat alergie dětí. Proto ani jahodám se nevyhýbám. Od každého trošku a ono si v bříšku nakonec samo rozhodne, co je to pravé. Alergii mám ale na věty typu: “Musíme jíst hodně ovoce, je plné vitamínů.” Vždycky, když to slyším, nejradši bych vykřikla, že i cukrů. Ne nadarmo lidem v redukčnćih dietách všichni vyhazují přemíru ovoce. Tím ale rozhodně nechci psát, že jsem ve fázi redukce :)

 

Ryby

Téma ryby v těhotenství by mohl být článek sám o sobě. Na první pohled se tváří jako jedna z top surovin, které bychom na prostřenné tabuli mohli hledat, ale bohužel, řada z nich obsahuje rtuť, která je pro plod absolutně nevhodná. (makrela, tuňák, žralok,...)

 

Vitamíny v těhotenství

omega 3

jod

železo

kyselina listová - přiznám, že jsem jedla preventivně předem. Rozhodně ale nejsem zastáncem ládování se tabletek s pocitem, že miminku dopřejeme to nejlepší. Ráno lupu jen jednu značku a to ještě k tomu ob den.

 

Na závěr snad jediné:

"Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem."