Zpět na výpis článků

Jak zavést zeleninové příkrmy

Publikováno 22.01.2019  |  Matka v běhuNa začátku to byl doslova blázinec a skončilo to hned na úvod alergickou reakcí. Asi mě prostě chtěla utvrdit, že to dělám správně a opravdu reaguje :) Teď už si jedem doslova na vlně zeleninky a dáváme to na pohodičku (teda na lžičku).

 

Jak začít

Největší oříšek pro mě byl, jakou zeleninou začít. Někdo už určitě četl příběh o batátě (ZDE), mnoho maminek mi oponovalo, že první má být mrkev. No nebudu vám lhát, ale u nás ta mrkev opravdu udělala svoje, ale mělo to šťastný konec :) Začala jsem s bramborou a batátou.

Zeleninu vždycky nasazujeme jeden druh na 2 - 3 dny a když je bez reakce, tak přidám další a pak míchám dohromady.

Př. 3 dny brambora, pak 3 dny mrkev, pak 2 dny namixovaná mrkev s bramborem. Potom 3 dny jen dýně atd…

Když měla Emča ochutnané 4 druhy, uvařila jsem je ve vývaru z masa (neokořeněné). Všechno proběhlo hladce a tak se postupně přidalo i maso, vše samozřejmě namixované na jemnou kaši.

Maso se na začátku nasazuje první týden pouze 1 den, další týden 2 dny a 3. týden 3 dny. Jeden den s masem lze potom nahradit vaječným žloudkem.

Hrudky by děti měly dostat až později kvůli dávícímu reflexu, ale existují i výjimky, kterým to vůbec nevadí, ba naopak jsou šťastnější.

 

Pomalu se chystáme na ovoce, tam to čekám trošku veselejší :) Tak uvidím, jak nám to půjde. Ale ještě si cca 1-2 týdny s masem a zeleninou vystačíme.

 

Příhoda s batátou mi ale hodně otevřela oči ohledně kvality potravin a zeleniny s ovocem. U dětských pokrmů je hodně důležité vyhýbat se dusičnanům a na to bychom si měli dávat pozor i v kojenecké vodě. Pro začátek by se mělo začínat hlavně s tuzemskými odrůdami, až postupně přidávat exotiku. Obchody jsou v zimě sice plné ovoce a zeleniny, ale jsou na nich 23 postřiků a více. Postřiky mají zajistit čerstvost, zrání a vzhled plodin, ale pro tělo dítěte je to šok. Ač jsem si říkala, že to nikdy nenapíšu, tak některé druhy zeleniny měla Emča opravdu ze skleničky, protože to bylo to nejmenší zlo. Složením mi nejlépe vyšel HIPP a DM Babylove. Pokud máte možnost nákupu v Německu v DM, jen líp. Německé děti prostě mají o několik levlů větší kvalitu.

 

Nakonec jsem našla projekt scuk.cz, kde je možné koupit potraviny, ale i ovoce a zeleninu od tuzemských a regionálních zemědělců v bio kvalitě. Třeba to taky někoho jako mě nadche. A jako bonus s kodem: 5W7Z3W získáš slevu 100 Kč na první nákup.