Zpět na výpis článků

Dětská pokožka a péče o ni

Publikováno 21.01.2019  |  Matka v běhuNaše Ema miluje koupání, ale stejně tak i masáže. Když vidí, že v ruce držíme flakonek, který ji připomene krém nebo olej výská hned radostí. Po dlouhodobé spolupráci jsem vyzpovídala WELEDU ohledně pokožky dětí.  

 

Jaká je dětská pokožka? Proč je tak náchylná? V čem je dětská kosmetika specifická? Mělo by se pečovat o dětskou pokožku hned od narození?

Ano dětská a zvláště novorozenecká pokožka je od té naší dospělé odlišná. Kůže jako taková má 3 hlavní vrstvy - podkoží, škáru a pokožku, každá se pak ještě dále dělí, ale to už není potřeba vypisovat. Jde o to, že všechny tyto tři vrstvy jsou u novorozence až 5x tenčí než vrstvy kůže dospělého člověka. Navíc novorozenec má poslední vrstvu pokožky malinko jinak uzpůsobenou - buňky svrchní rohové vrstvy (část pokožky) nejsou tak dokonale poskládány k sobě, neleží tak těsně, to má pak za následek, že pokožka kojence je pro všechny látky, na ní aplikované prostupnější. Proto je také tak důležité používat čistou přírodní kosmetiku. Dále pokožka tak malého miminka nemá dostatečně vyvinuté mazové a potní žlázy. Takže ochranný hydro-lipidový plášť je slabší než u nás dospělých. Proto je pokožka miminek náchylná k podráždění, na výkyvy teplot apod. Náchylnost je zde i mnohonásobně větší na UV záření - pokožka miminka je minimálně chráněna melanocyty, které vytváří pigment. Proto je nutné miminka chránit vyšším faktorem. Díky všem těmto odlišnostem je jejich pokožka i mnohem více náchylná k dehydrataci. A ano je tedy potřeba péče od narození, samozřejmě nepřehánět to s množstvím výrobků, frekvencí mytí apod. Ale péče je nutná od prvního dne.

Pokožka se té naší dospělé podobá až od 6 roku věku dítěte, ale samozřejmě i tak je náchylnější, jelikož se dále vyvíjí imunitní systém atd. Ale už neplatí, že je 5x tenčí apod.

 

Je rozdíl mezi tělovým mlékem a olejem? Pokud ano, jaký.

Celkově je hlavní rozdíl v tom, že mléka jsou emulze, tedy směs rostlinných olejů, vody a dalších látek. Takže mléka automaticky i hydratují, lépe se vstřebávají a někomu jsou příjemnější než oleje, protože nezanechávají mastný film na pokožce.  Oleje mají pokožku hlavně vyživit, regenerovat. Je nutné aplikovat je vždy na vlhkou pokožku, jednak je menší spotřeba, lépe a rychleji se vstřebávají a uzamknou tak v pokožce i hydrataci. Na rozdíl od mléka, lze oleji masírovat pokožku delší dobu. Většina lidí si volí podle toho co jim je konzistenčně/uživatelsky příjemnější.Nejlepší variantou je produkty střídat, ráno třeba mlíčko a večer olej. Pokud se bavíme o novorozenci, je na péči o tělo určen do půl roku Kojenecký olej, má nejjednodušší složení a je nejjemnější. A pak po půl roce se zařazuje mléko.


V čem je kouzlo právě měsíčku?

Měsíček je jednou z nejvšestrannějších bylinek a je vhodný i pro nejcitlivější pokožku, proto je zvolen do dětské řady jako klíčová rostlina. Měsíček - hojí, regeneruje, je protizánětlivý, uklidňuje podráždění, pomáhá hydrataci, snižuje otoky atd. Proto je samozřejmě celá dětská řada skvělá i pro nás dospělé. Jeho kouzlo je tedy v jeho obrovské léčivé síle, kterou ale umí pokožce předávat s jemností a něžností vhodnou pro ty nejmenší.


Jak nejlépe chránit děti před sluncem?

Tím, že je dětská pokožka náchylnější na UV záření (viz důvod výše) je nutné pečlivě pokožku chránit. A to SPF 50 pro ty nejmenší.Tím, že je pokožka prostupnější je vždy pro tělo zdravější volit čistě přírodní Opalovací kosmetiku. UV filtry jsou mnohem šetrnější pro kůži, nechávají ji volně dýchat.