Zpět na výpis článků

Chůze jako restart

Publikováno 19.09.2018  |  Matka v běhuNepatřím mezi milovníky chůze a vždycky jsem radši vytáhla kolo a všude dojela. Na dovolených jsem nikdy nebyla vášnivý turista a nelámala rekordy. Bavily mě snad jen výstupy na nějakou horu. Ale, kočárek s novorozencem asi za kolo nepřivážu.

 

Chůze byla a je nejpřirozenější pohyb pro lidské tělo. Chodilo se vždycky a chodit se bude. A když je chůze jediný, co první týdny můžeš, najdeš si k ní cestu. Nikdy bych neřekla, že se dostanu přes 10 km denně a na procházku vyrazím minimálně dvakrát za den při jakémkoliv počasí. Aby to nebylo málo, vyzbrojila jsem se už i pláštěnkou, ať nás jen tak něco na procházce nerozhodí.

 

Než přišla Emča, smála jsem se, když mi holky vyprávěly, že jejich první procházky by přirovnaly pocitově k výkonu jako je maraton… Něco na tom je.

I když je Chrudim krásné historické město, má svoje úskalí. Jedním z nich jsou kostky a hned za nimi vedou schody. Když chci kamkoliv dojet, je to většinou do kopce. Ne do kopečka, ale pořádnýho stoupáku. Pamatuju na poslední srpnové pařáky s břichem, kdy jsem se modlila, aby mi nepřišel na poštu dopis, protože je na náměstí (čti na kopci) a to byl boj. Dneska už to tam tlačím denně s nejlepším nákladem, jaký jsem si mohla přát. A jaká byla první procházka? Přesně taková, jak holky vyprávěly. Byla jsem ráda, když jsem se doploužila sama na kopec a kočárek tlačil Michal:) Ale forma šla rychle nahoru.

Ema ještě nemá ani 5 týdnů a my spolu dáváme i 10 km procházky na jeden zátah. Nikdy jsem neměla takové nohy jako teď a to jsem ještě slovo dřep ani nevyslovila, natož ho snad jen zkusila.

Až poslední dobou si uvědomuji, že vypnout hlavu, užívat si a neřešit je možná základní klíč k úspěchu. Přesto, že to po celé cestě skončilo vše císařem si někdy říkám, že mě to možná jen mělo zastavit a vrátit zpátky, zpátky na začátek, k chůzi.

 

Právě při chůzi se nám aktivuje celé tělo. Posturální svaly makají na 100%, jedou ruce a v neposlední nohy, které nás mají někam donést. Jako třešnička může být aktivace pánevního dna, kterou si cestou můžeme vyzkoušet. (více ZDE)

 

Nebojte, taky už se těším, jak si popoběhnu, ale ještě tomu dám čas a nějakou tu procházku si užiju :)