Zpět na výpis článků

Běhání v těhotenství

Publikováno 16.02.2018  |  Matka v běhuKdyž jsem zjistila, že jsem těhotná, jedna z prvních věcí, co jsem si šla hledat bylo, co všechno nesmím jíst a dělat. První pocity - ZMATEK! Přišlo mi, že mi zakázali snad všechno! Vzhledem k tomu, že první 3 měsíce rozhodně nebyly ty nejpříjemnější, rychle jsem se se všemi zákazy zžila. Do cvičení jsem se musela nutit a tak z toho byl jeden trénink za týden, aby se neřeklo, když mi nebylo zrovna super zle… Jenže, pak najednou přišla úleva.

 

Kdysi jsem na půlmaratonu v Karlových Varech prohlásila, že tenhle závod nevynechám, i kdybych měla týden do porodu. No, asi to na 100% nesplním, ale kecky jsem rozhodně neschovala za hromadu plínek.

Před prvním vyběhnutím se mi ale hlavou honila nejedna otázka: nemůžu miminku ublížit, bude to skoro jako zakázané skákání, bude mě bolet břicho, ztvrdne mi z toho a potratím?

Moje mamka mi řekla, že jsem blázen a ruce lomil nejeden nepříznivec běhu.

Jenže…

Už při prvním ultrazvuku mi doktor řekl, ať dělám vše na co jsem zvyklá dokud mi je aktivita příjemná. Dotaz padl i na běh a ten byl povolen.

 

Studie

Na internetu jsem si vygooglila nespočet článků a nakonec i studie. Ve všech se všichni shodli, že pokud je vše bez komplikací běh rozhodně nemusí znamenat stopku v těhotenství. Podle slovenského lékaře Jozefa Záhumenského : „Naopak je jasně doložené, že přiměřená pohybová aktivita snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky, která pro novorozence přináší celoživotně zvýšené riziko vzniku některých chorob,“ říká.

 

Pravidla pro běh v těhotenství:

tělo by se nemělo přehřát

tepová rekvence by se měla pohybovat do 140tepů/minuta

běhejte max 2-3 krát týdně

po běhu se dostatečně protáhněte

pokud cítíte značné zadýchání, přejděte volně do chůze a po zklidnění se zase rozeběhněte

kolik je optimální vzdálenost? Doporučuje se kolem 5-8km max.

tempo - volnější

 

Moje poprvé

Poprvé jsme vyběhli jako 2v1 a popravdě jsem z toho byla doslova poprděná. I když jsem se na to těšila, nevěděla jsem jak bude Šíma a tělo reagovat. První 2 km jsem pořád sledovala, jestli mě někde nepíchá břicho, tep a jestli mi není extrémní vedro. Na test jsem šla jen 4 km a divila jsem se, jak to jde lehce a i tempo nebylo nejhorší. Za 24 minut jsme byli doma.

Ten pocit! Bylo krásně mi jak po uběhnutí prvního půlmaratonu. Dneska mě ale nohy bolí úplně stejně :)) Ony ty 3 měsíce nic nedělání se musely někde podepsat.