Zpět na výpis článků

Alchymie půlmaratonu

Publikováno 24.01.2016  |  Nikola radí/zkouší



 

Minule (ZDE) jsme se podívali na motivaci a základní výběhy. Ale i mě tenkrát sužovalo pomyšlení na hlad a žízeň. Nedojde mi energie? Kdy se mám naposledy najíst? Když budu hodně pít nebude se mi chtít na záchod? Nechci mít kvůli toice špatný čas!

Jídlo bývá jednou z největších alchymií všech závodů. Převážný zdroj energie čerpáte z bílkovin, protože glykogenu ve svalech je omezené množství a určitě nevystačí (cca 300g, u trénovanějších osob vytrvalců je to až trojnásobek). Přesto si ale maso den před závodem nedávejte. Je to pro tělo těžké a tak se snažte nacukrovat - rýže, vločky, těstoviny aj. (na mysli mám kvalitní cukry. Balíček snickersek vás do cíle nedonese).
Kromě jídla nezapomeňte ani na pití. Hydratace a voda je ve výkonu daleko důležitější. 2 litry vody by pro vás měla být automatika. Znám i mnoho lidí, kteří se den před závodem namočí do vany a jedí meloun. (vyzkoušejte to, já osobně bych možná na start ani nedošla :) Joo, není nad pořádnou hydrataci. Naším cílem je se co nejvíce zavodnit, ale to dosáhnete pouze vodou a čajem. Bublinkaté a sladké nápoje jsou pouze pochutiny a ty vás v závodě nezachrání.

Ze svého prvního, ale i druhého půlmaratonu jsem měla strach. A tak jsem tenkrát nejdelší výběhy zkoušela jako by to byl start půlmaratonu a stejně tak jsem si zkoušela i jídlo. Ráno jsem doslova vstávala na závodní den :) Velikou roli zde hraje hlava. V den závodu vás to tak naladí, že to stejně bude všechno nakonec jinak :)

Za všechny ty roky, co trénuji jsem byla na X přednáškách a školeních, kde předstartovní jídlo bylo tématem diskuse. Mně nejvíce vyhovují banánové placičky s vločkami a chia seminky. Nejenom, že mě na dlouho zasytí, ale dodají mi vše co potřebuji. 

TESTÍK:
Zkuste se zvážit před během a potom hned jak doběhnete. Úbytek na váze bude voda, o kterou jste přišli. Já nikdy nevěřila, kolik toho i během obyčejného průměrného výklusu vypotím. Nejradši bych se vážila jen po běhu :)
Na výdej pak platí jednoduchý vzorec 1 litr vody = 1 hodina běhu.
Při běhu ztrácíme vodu i v zimě, když venku mrze. I v mraze se potíme a dýcháme (dýcháme dokonce 40krát více než obvykle)!

 

Příště se podíváme: Co s sebou na trať...