Zpět na výpis článků

První Vánoce s miminkem

Publikováno 19.12.2018  |  Matka v běhuMožná byste čekali spíš report, jaké jsme měli první Vánoce s Emou, ale mám tu pár tipů, jak si užít ty první.

 

Loni jsme se pár dní před Vánoci dozvěděli, že čekáme Emičku. To vám bylo nadělení (nejhezčí dárek od tatínka). Bohužel jsem ale skoro celé Vánoce proležela, jak mi bylo “skvěle” a místo Michala jsem při koledách objímala záchodovou mísu. Rok se s rokem sešel a my víme, že tyhle Vánoce budou nezapomenutelné. Už během příprav se vracíme zpátky do dětství. Všichni 3 společně rozsvěcíme adventní svíčku, na stromeček jsme posazovali ve třech špici, poskakovali (Ema kopala) při rozsvěcení stromečku, zkoumáme vánoční ozdoby, znalecky ochutnáváme cukroví (Ema jen slintá) apod.

Michal pořád pobíhá, jestli už jsem napsala Ježíškovi, ale já si přeji jen zdraví pro celou rodinu. Úplně se to na papír bojím napsat, aby nešel do Dr. Maxe a nenakoupil tam pro všechny vouchery na vitaminy.

Nedávno jsem narazila na krásný článek o Vánocích a bylo v něm pár tipů, tak jsem Vám je rozšířila.

Letošní Štědrý den, bude určitě jiný. Kromě toho že se všichni zase po roce ustrojíme, miminko umí udělat svoje. Naše Ema určitě se spánkem nebude čekat na zacinkání zvonečku kolem 19:00, kdy už obvykle spí ve své postýlce.

Abychom se vyhli stresu, je super, přizpůsobit ho nejmenšímu členovi. Maminky určitě nebudou mít problém (jako každý den, kdy nestíhají) vidět zlaté prasátko, … ale teď vážně.

Nebojte se posunout štědrovečerní večeři a rozbalování dárků o nějakou tu hodinu dřív. Hlavně všechno v klidu. Ti malí nezbedníci jsou jako radar na stres a tak když budete nervózní, vsaďte si klidně sportku, že zažijete pláč pod stromečkem.

Ti nejmenší určitě ocení jakákoliv blikající světýlka, lucerničku, ale mohou reagovat i na hudbu - ať už jsou to koledy nebo vánoční songy.

Zařaďte na štědrý den nějakou novou tradici. Ať už je to pouštění lodiček, prskavky, aj. Jednou až bude Ema velká, těším se jak jí řeknu: “Tohle jsme dělali poprvé, když jsi s námi trávila první Vánoce.” Budete mít tak hezké rodinné pouto, které dodá zvlášnost jen vám a vaši rodině.

Hromady dárků děti neocení. Dokonce jsem i četla článek, kde studie dokázazi, že mnoho hraček v dítěti posiluje jen ty špatné vlastnosti - neví počem sáhnout dřív (nerozhodnost), věcí si tolik neváží, neznají pocit vyjimečnosti apod.

 

Věděli jste, že:

Asi tak od 1. měsíce je dítě schopné rozeznat atmosféru Vánoc neboli skutečnost, že se děje něco hezkého, příjemného výjimečného?