Zpět na výpis článků

Proč by měla být ořechová másla součástí našeho dne

Publikováno 07.01.2019  |  Nikola radí/zkoušíS ořechovými másl se v obchodech roztrhl pytel, ale jsou všechna ok a jak se v nich vyznat? Kámoš Vilda (věřím ve fitness) je snad největším milovníkem, jakého jsem kdy poznala… A tak spojil svou lásku k ořechovým máslům se svou ženou a vznikl LUCKY ALVIN. A proč jíst ořechová másla?

 

Mnoho lidí se tukům vyhýbá, ale konečně na povrch vyplouvá, že tuků se bez tuků nezbavíme. Důležité je si ale uvědomit, že není tuk jako tuk. Tuk, který je ve stravě žádoucí a který bys rozhodně neměl vynechávat nalezneš v avokádu, arašídech, mandlích, olivové oleji, sezamu aj. Tuky jsou zdraví prospěšné (nebavíme se o nasycených tucích) a bez nich by naše tělo nedokázalo mnoho metabolických procesů, jako je třeba vstřebávání vitamínů v rozpustných tucích a jiné. Tuky tak napomáhají ke správnému růstu a vývoji, dokonce i snižují hladinu cholesterolu v krvi, podporují funkci mozku a kloubů. Našla bych mnoho výhod, proč jíst zdravé tuky. Zde je pár tipů, kde je najdeš: avokádo, olivový olej, ryby - napr. losos, ořechy atd.

 

Ořechová másla

Ořechy a semena obecně jsou nejvýživnějšími plodinami. Jsou to rozmnožovací orgány rostlin a jejich důležitou funkcí je zásobení živinami a energií klíčící rostlinu. Proto mají semena vysokou energetickou hustotu. Zásobními látkami rostlin jsou hlavně tuky a polysacharidy. U většiny rostlin se jedná převážně o tuky nenasycené, které mají dvojnou vazbu v poloze cis. Některá semena mají významný podíl bílkovin (například konopí, slunečnice a semena bobovitých rostlin). Z vitamínů obsahují zejména vitamíny rozpustné v tucích A, E, K a B1, B2 a B6.   

Mletím semen se uvolňuje ze zásobních buněk olej a stává se v plné míře dostupným k trávení, takže semínkové pasty jsou v důsledku výživnější než surová semena. Zajímavá vlastnost semen je schopnost absorbovat vodu a bobtnat. Tuto vlastnost si zachovávají i rozemletá semena, takže pasty po přidání vody oproti očekávání houstnou, čehož se dá využít v kulinářství. Semínkové pasty jsou také výborným zdrojem živin pro osoby se zdravotními omezeními a zvláštními nároky na výživu.