Zpět na výpis článků

Dětská odrážedla - nejmenší děti

Publikováno 27.04.2020  |  Matka v běhuS příchodem jara a teplých dní láká rodiče aktivnější vyžití pro děti a často sahají po odrážedle (maminky doufají v rychlejší přemisťování, někdy jen opravdu doufají). Jak ale vybrat správné odrážedlo a jaký je na ně názor fyzioterapeutů?! V tomto článku se podíváme na odrážedla pro nejmenší.

 

Jak vybrat správné odrážedlo?

Do rukou se nám jich na test pár dostalo. Předem avizuji, že každému dítěti může padnout něco jiného. A zatímco naše Ema je jako jatá po všem, co se pohybuje rychle, jiné dítě prostě jen tak na ně neposadíte a nebude chtít. Prostě ho nenuťte. Nejdůležitější před pořízením odrážedla však je, aby dítě umělo dobře chodit a běhat.

 

Fyziologie a odrážedlo

Odrážedlem děti trénují koordinaci, koncentraci a centrum rovnováhy. Dovolím s citovat PhDr. Petr Šifta, Ph.D., Liberec: “Odrážedla jsou jakýsi předstupeň nasednutí na kolo, výuka rovnováhy, koordinace svalů dolních končetin. Nejsou však pro výuku jízdy na kole nutná a jedná se tak trochu o módní vliv či komerční faktor.”

Okolo 3 roku (některé dětí i dříve), kdy dozrává centrum rovnováhy, je schopné dítě jezdit bez postranních koleček.

Všeobecně by děti neměly, na odrážedle trávit mnoho času, aby nedošlo k přetížení dolních končetin. Dokonce na nich děti vybočují nožičky ven, což může vést i ke špatnému postavení dolních končetin, v horším případě k přetížení beder, to může mít potom vliv na chůzi. Všeho tedy s mírou. 

 

Pro nejmenší děti najdete na trhu řadu motorek nebo různých autíček, atd. Mně osobně se u autíček nelíbí postavení nožiček dětí, kdy je sed opravdu široký, proto bych sáhla ideálně pro nějaké motorce. Určitě je lepší, pro nejmenší děti pořídit vícestopé odrážedla (např. 3 kolové), ať si ozkouší jízdu a jízdní vlastnosti. Dejte si záležet, aby odrážedlo dítěti sedlo. Většinou se setkáme s fixní výškou sedla a řidítek, to pro dítě může ovlivnit jízdní vlastnosti a nepohodlí i nechuť k jízdě.

My máme doma odrážedlo LENA (pro nejměnší), ideální na naučení, ale protože je maličké, dlouho ho nevyužijete.

Druhé, které nám prošlo rukama je Nicko dřevěné odrážedlo. Má nastavitelnou výšku sedátka a z trojkolky můžete vyhodit v zadu 1 kolo a máte z něho kolo bez šlapek. Je skvěle lehké a ovladatelné. Jen rám se mi bohužel zdá docela malý a tak se trošku větší děti při jízdě na trojkolce docela kroutí.

Dalším tipem odrážedla, je Puky. Puky se řadí mezi topky, co jsem tak zjistila mezi prvnimi ale i pokračujícími odrážedly. Jediná výtka je snad ta váha, je těžké, ale za to krásně stabilní. Naše Ema ocenila sedátko, které je téměř po celé délce rámu a tak si sama vybrala, kde je to pro ni nejpohodlnější. 

Za světa motorek pak vede funny wheels, kam zatím ale nedosáhne, ale tipuji, že nás nemine.

 

Zajímalo by vás jaké odrážedlo by mělo po těch prvních záchvěvech, které mnoho rodič rovnou přeskočí pokračovat?